„Jedničkou“ v České republice je mamocentrum na EUC Klinice v Ústí nad Labem. Má zde historickou tradici. Stále tady vylepšují systém, aby přijaly všechny žadatelky v co nejkratší lhůtě. Zdejší primář MUDr. Petr Váša je uznávaným specialistou s velkou reputací. Jaké mají cíle do budoucna? „Dál poskytovat dostupný, odborný, klientsky vstřícný a personalizovaný screening a posunout dále možnosti teleradiologie,“ říká Petr Váša. Všechna naše centra splňují a překračují stanovené indikátory kvality mamárního screeningu. V mamocentru EUC Kliniky Ústí nad Labem bylo v roce 2014 nalezeno 171 zhoubných nádorů prsu s „detekční mírou“ 1,07,  která je jedním z významných ukazatelů kvality prováděného screeningu.

V roce 2014 dosáhlo pokrytí cílové populace žen ve věkové skupině mezi 45 a 69 rokem hodnoty 62,8 %. Stále tedy třetina žen nechodí. O prevenci rakoviny prsu by měl každou dívku a ženu poučit její příslušný gynekolog či praktický lékař. Po dosažení 45 let věku je mamografické vyšetření jednou za dva roky zdarma. Nebolí to a trvá to jen pár minut.

V Praze 11. června proběhne Avon pochod proti rakovině prsu. „Vítáme jej ze dvou důvodů. Za prvé zvedne povědomí o tom, jak je důležité chodit na mamární screening. Za druhé je pochodování zdravá aktivita, která vede k prevenci chronických nemocí. V jednom i v druhém se v EUC profilujeme,“ říká Jan Hůlek, ředitel GA a PR EUC, na fotografii z pochodu na Triglav.