Zaujalo nás:
O dopadu chronických nemocí, zejména cukrovky, mluvila Baronka Barbara Young, bývalá předsedkyně Diabetes UK. Uvedla, že 40% populace Velké Británie trpí nějakou chronickou nemocí. Až 70% financí zdravotní a sociální péče jde na chronicky nemocné.
Lidé žijící v horších socioekonomických podmínkách oněmi nemocemi začínají trpět o 10 let dříve, než lidé mající lepší zázemí. Počet diabetiků ve Velké Británii narůstá. Jen 10% diabetiků mělo nějakou edukaci na self-management své nemoci (jak se správně stravovat, sledovat příznaky počínajících komplikací aj). Self managent nemoci je přitom klíčovým nástrojem k úspěšnější léčbě.
S obchodním řetězcem Tesco, který má ve Velké Británii kumulativně více zákazníků, než je Britů, se snažili realizovat projekt vedoucí k lepším stravovacím návykům. Hodně zákazníků je v Tesco věrnostním programu, jejich nákupy jsou monitorované, existují tedy data o chování zákazníků, kdo si jaké potraviny kupuje. Tesco ale odmítlo data poskytnout, protože se bálo o zákazníky, kteří mají nezdravé stravovací návyky. Kdyby se kampaň za zdravější stravování zacílila na ně, mohli by přestat nakupovat v Tescu, což by tento obchodní řetězec ekonomicky ohrozilo.
Ve Velké Británii běží akreditované strukturované online kurzy určené na výuku v self-managemente diabetu a vykazují jasné zlepšení zdravotního stavu. Problémem jsou socioekonomicky znevýhodněné skupiny pacientů, ti se do kurzů nezapojují a jejich edukace je náročnější.
Baronka hovořila i o „nerovnosti zdraví“ v Londýně: každé dvě zastávky metra směrem z centra k periferii se o rok snižuje očekávané délka života obyvatel dané čtvrti. Pro podchycení a řešení chronických nemocí je důležitá aktivita lokálních samospráv, protože ty jsou schopné komunikovat se svými občany na srozumitelné úrovni.