Zvýšené riziko chřipkových komplikací se objevuje u těchto pacientů: 

Projevy chřipky

V začátcích může chřipka vypadat jako běžné nachlazení s rýmou a bolestí v krku. Oproti nachlazení má ale chřipka náhlý nástup. Při chřipce se navíc většinou cítíme mnohem hůře než při nachlazení.

Obvyklé symptomy chřipky: 

Kdy při chřipce vyhledat lékaře 

Většina lidí si s chřipkou poradí sama a nemusí chodit k lékaři. Pokud ovšem patříte do rizikové skupiny a objeví se u vás symptomy chřipky, navštivte lékaře neodkladně. 

Příčiny chřipky

Chřipka je virové onemocnění. Virus se přenáší kapénkami, které se šíří do okolí kašlem, kýcháním nebo jen obyčejným mluvením. Virus tak můžete vdechnout nebo se infikovat přes dotek telefonu, klávesnice a podobně. Vstupní bránou chřipkové infekce jsou sliznice v ústech, nose a očích. 
Lidé, kteří se nakazí virem, jsou infekční již zhruba den před manifestací symptomů a v průměru dalších pět dní po tom, i když v některých případech se může tato doba protáhnout až na deset dnů, protože děti a lidé se slabou imunitou mohou být zdrojem nákazy déle. 
Chřipkový virus se neustále mění, pravidelně se objevují nové kmeny. Pokud je současný kmen podobný tomu, který už vám jednou chřipku způsobil nebo který obsahovala vakcína, je pravděpodobné, že vás infekce znovu nepotká anebo bude mít jen mírný průběh. Protilátky, které tělo vytvořilo v minulosti, vás ale neochrání před infekcí chřipkovými kmeny, které se imunologicky významně liší od viru, se kterým se vaše tělo potkalo dříve. 

Léčba chřipky

Při chřipce obvykle stačí zůstat v posteli a zvýšit příjem tekutin. V některých případech ale lékař může předepsat antivirotika. Předpokládá se, že pokud jsou podána včas po tom, co se objeví první symptomy, mohou zabránit vážným komplikacím. Tyto léky mají ale vedlejší účinky a jejich skutečná efektivita se stále zkoumá.   

Domácí léčba chřipky 

Prevence chřipky

Očkování

Efektivní, nikoliv však stoprocentní ochranou je očkování proti chřipce. O možnostech vakcinace se poraďte s praktickým lékařem či pediatrem. Na očkování přispívají zdravotní pojišťovny různými částkami. Lidé nad 65 let mají nárok na vakcinaci bez doplatku.  

Hygienická pravidla