Symptomy křečových žil

 • Tmavě fialové nebo modré žíly
 • Vypouklé či pokroucené žíly, provazovité žilní útvary
 • Bolest nebo pocit těžkosti v nohou
 • Pálení, pulzace, křeče, otoky nohou
 • Bolest se zhoršuje po delším sezení nebo stání
 • Svědění okolo žil
 • Krvácení z varikózních žil
 • Začervenalé pásy kůže
 • Barevné změny, ztvrdnutí žil
 • Záněty kůže nebo vředy okolo kotníků, což může být projev vážné formy cévního onemocnění, které vyžaduje lékařskou péči.
 • Metličkové žilky, které jsou podobné varixům, ale menší a více na povrchu. 


Příčiny křečových žil

Tepny odvádějí krev ze srdce do zbytku tkání. Žíly vrací krev z tkání do srdce. Tak krev cirkuluje v těle. Aby se krev mohla vrátit, žíly musí pracovat proti gravitaci. Svalové kontrakce dolních končetin působí jako čerpadla. Jemné chlopně v žilách se otevírají, aby krev proudila k srdci, a uzavírají, aby krev neproudila zpátky. Narušením tohoto mechanismu vznikají křečové žíly. Oslabené žilní stěny se rozšiřují pod vlivem tlaku krve, čímž se narušuje funkčnost žilních chlopní. V rozšířených žilách chlopně nedomykají, což dále zvyšuje tlak krve na žilní stěnu. Žíla se natahuje. Vznikají její deformity typické pro varixy. 

Rizikové faktory vzniku křečových žil

 • Věk: Jak stárnete, žíly ztrácí elasticitu, což způsobuje, že se zvětšují. 
 • Pohlaví: Ženy jsou náchylnější ke vzniku křečových žil. Hormonální změny v těhotenství, předmenstruačním období a během klimakteria mohou být rizikovým faktorem, protože ženské hormony uvolňují žilní stěny. Hormonální antikoncepce a hormonální substituční léčba během menopauzy riziko vzniku varixů také zvyšují. 
 • Těhotenství: Některým ženám se objeví křečové žíly v těhotenství. V tomto období se zvyšuje objem krve v těle, ale přitom se sníží tok krve z nohou do pánve. Tyto změny podporují růst plodu, ale mohou negativně působit na oběhový systém. Roli hrají také hormonální změny. Křečové žíly v těhotenství se většinou upraví do roka po porodu bez medicínských zásahů.
 • Rodinné faktory: Pokud trpí křečovými žilami někdo z vašich příbuzných, je i u vás vyšší riziko této diagnózy. 
 • Obezita: Nadváha způsobuje vyšší tlak na žíly. 
 • Dlouhé sezení nebo stání: Krev neproudí, pokud jste dlouho ve stejné pozici. 

Komplikace křečových žil 

Vředy: Bolestivé vředy se mohou tvořit na kůži poblíž křečové žíly, zvláště nad kotníky. Jsou způsobeny dlouhodobým městnáním tekutiny v postižené tkáni. Než vznikne otevřená rána, obyčejně se na kůži vytvoří skvrna. V takovém případě vyhledejte lékaře. 
Krevní sraženina: Žíly se mohou zvětšovat i hluboko v tkáni. Pokud se v takové žíle vytvoří sraženina, jedná se o hlubokou žilní trombózu, což je vážný stav projevující se náhlým otokem a bolestí a může skončit plicní embolií. Proto každý náhlý otok končetiny vyžaduje urgentní zásah lékaře.  
Krvácení: Někdy mohou povrchové žíly prasknout. Většinou se nejedná o vážné krvácení, ale jedná se o varovný signál, který si žádá návštěvu lékaře. 

Diagnostika křečových žil

Během diagnostiky vám lékař prohlédne nohy, bude se vás ptát na povahu vašich obtíží a pravděpodobně vás vyšetří i ultrazvukem, který ukáže, zda žilní chlopně fungují správně a zda není v žilách krevní sraženina. 

Léčba křečových žil 

První metodou léčby bývají stahovací punčochy. Pokud nejsou výsledky uspokojivé, přechází se k dalším možnostem, většinou k chirurgickému řešení. V rámci zdravotního pojištění můžete podstoupit klasickou operaci s dvoutýdenní rekonvalescencí, která je bolestivá a provádí se v anestezii. Mezi méně invazivní metody patří odstranění křečových žil pomocí laseru, což je šetrnější postup, ale také se provádí v celkové anestezii. Účinnou a šetrnou léčbou je metoda ClariVein, prováděná pod ultrazvukem. Zákrok je ambulantní, téměř bezbolestný a pacient může jít druhý den do práce. 

Prevence a změna životního stylu při varixech 

Vyhnout se rozvinutí nemoci či zhoršování křečových žil anebo zlepšit stav onemocnění můžete, pokud do života zapojíte tyto věci:  

Pohyb: Začněte se hýbat. Skvělým způsobem, jak rozhýbat cirkulaci krve v nohách, je chůze.
Hlídejte si váhu i to, co jíte: Každé kilo navíc zvyšuje tlak na žíly. Pomoci může také strava s nízkým obsahem soli, která sníží zadržování vody v těle. 
Dávejte pozor, co nosíte na sobě: Vyhněte se vysokým podpatkům. Nenoste oblečení upnuté v pase, kolem nohou a v tříslech, může omezovat cirkulaci krve. 
Zvedejte nohy: Udělejte si několikrát během dne krátkou pauzu a zvedněte nohy nad úroveň svého srdce. Třeba si lehněte a položte nohy na několik na sobě naskládaných polštářů. 
Vyhněte se dlouhému stání či sezení: Pro podporu krevního oběhu měňte polohy. 
Neseďte se zkříženýma nohama: Někteří lékaři to nedoporučují, stlačení tkáně jedné nohy tlakem druhé může omezovat cirkulaci krve.